Open top menu

   
Sevdiklerinizden sevgililer günü, yıl dönümü , anneler günü gibi özel günlerde yada yeni iş hediyesi olarak çiçek hediye almak bir kadının en çok hoşuna gidecek şeydir. Çiçek almak bir kadını özel hissettiren hediyelerden biri ve en şık ve klasik hediyedir. Orkide ise dünya üzerinde en çok hediye edilen çiçeklerdendir. Sevdikleriniz sizi düşünüp böyle nadir bir çiçeği hediye ettiler sizinse orkide bakımı hakkında bir fikriniz yoksa bu yazım sizi aydınlatacak açıklayıcı bir yazı olacaktır. Orkide en çok hediye edilen çiçeklr arasında yer alıyormuş. Diğer çiçeklerden farklı ve her yönden özel bir bakım isteyen bir çiçek orkide. Orkidenin de bir çok çeşidi var ve hepsi ayrı bakım istiyor. Phalaenopsis orkidesi hediye aldıysanız bakımını buradan öğrenebilirsiniz. Size orkide hediye eden sevdiklerinizin hediyesine gözünüz gibi bakarak hediyelerine verdiğiniz değerle sizde onları mutlu edebilirsiniz.

Orkide bitkisini tanıyalım...
Orkide yağmur ormanlarındaki ağaçların diplerine tutunarak yaşayan bir bitkidir. Bu yüzden doğal ortamları nemli ve az güneş alır. Toprağı ise karışık ağaç kabukları diyebiliriz. Orkidenin bu toprakta nasıl büyüdüğüne ve böyle güzel çiçekler açtığına ilk görenler şaşırıyorlar. Orkidenin bir çok çeşidi var ancak en çok satılan ve bakımı en kolay olan cinsi Phalaenopsis. Orkideler aynı dal üzerinden 2, 3 defa çiçek açabilir yada dal kurur ve yeni bir dal filizlenir. Çicek dalı kuruduğunda panik yapmayın. Hatta dal üzerinden keiki orkidesi yani yavru orkide de verebilir ki bu yeni ayrı bir orkide demek oluyor.

1) Orkide bakımının en önemli kuralı direk güneş ışığı almaması , yani balkona koyamıyoruz..
2)Orkidenizin  camın arkasından veya tül perde arkasından güneş alması faydalı olacaktır.
3) Orkide çiçeği hediye aldınız , çiçeğiniz size şeffaf saksıda gelmediyse saksısını değiştirip güneş ışığı alacak        bir saksıya koyabilirsiniz. saksının büyüklüğüne göre orkide toprağı yani torf adı verilen toprağa                      ihtiyacınız olabilir.
4)Çiçeğinizi 2 günde bir sulayabilirsiniz ancak köklerinin suda kalmaması önemli zira çürüyebilirler.
5) Orkide nem isteyen bir bitki bu yüzden suyla yapraklarını fısfıslayabilirsiniz.
6) Orkideniz sonbahar ve ilkbahar aylarında çiçek açar. Bu dönemlerin dışındada çiçeği olsun olmasın aynı          ilgiyi ister
7)  Çiçeğiniz büyüdü ise ve kökleri dışına kadar geldiyse yeni bir saksı gerekebilir daha rahat büyümesi               açısından gerekli bir işlem.

Orkide bakımından sizlere kısaca bahsettim ancak en önemlisi orkidenizi sevmeniz onları sevgiyle beslemeniz olacaktır...0 yorum