Open top menu

Hayat yoldaşını bulabilmiş şanslı kişilerdenseniz bu şükretmeniz için en büyük sebeplerden biri. Evet bir sevgiliniz var ve bu yüzden çok şanslısınız ama sevgili olmanın getirdiği bazı durumlarla da baş başasınız. Bunlardan en çok kafa yorulanı özel günler için sürpriz planlama ve hediye seçimi. Sevgiliniz var ise kutlamanız gereken bir çok özel gün gelir kapıyı çalar. İlk olarak 1. ay kutlaması sonrasında doğum günleri, yıl dönümleri , yılbaşı, sevgililer günü derken hediye alıp verme olayı böyle sürer gider. Sevgilinize hediye seçerken ince eleyip sık dokuyan ve en özel en anlamlı hediyeyi vermek isteyen biri iseniz aradığınızı bulma konusunda kilitlendiğiniz zamanlar olabilir. Böyle durumlarda el yapımı hediyelere yönelebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sevgiliye el yapımı anı kutusu nasıl yapılır bahsediyor olacağız.

Hediyelerinizi seçerken ilginç hediye mi olsun romantik mi ? Acaba taraftar hediyesi alsam çok mu basite kaçmış olurum yada klişe romantik hediyeler bana göre değil ben ne yapacağım şimdi diye kafanızda sorularla oflayıp puflayabilirsiniz. Bilinen hediyeleri bir kenara bırakın ! Hediyeniz kendiniz yapın onu eşsiz ve bir o kadar da değerli kılacak olan şeyi  yani emeğinizi ortaya koyun. Evet artık Ferhat dağları delip Mecnun çölleri aşmıyor belki ama küçük bir çaba bile sevgilinizi etkilemeniz için yetecektir. Sevgi neydi sevgi emekti diyor ve size  aşık olduğunuz kişiye el yapımı anı kutusunu yapmanızı öneriyoruz. 

El yapımı anı kutusu için gerekli malzemelerimiz şöyle;

  • Mukavva hediye kutusu
  • Kalın bir fon kartonu 
  • Çıktı aldığınız fotoğraflarınız
  • Süslemek için şekilgeç yada sticker
  • Yapıştırmak için prit yada çift taraflı bant
  • İçini dolduracak çikolatalar
Sizi en zorlayacak malzeme tahminimce küçük ve şık bir kare kutu bulmak olacak. Bir milyoncu ve kırtasiyelerde bu tarz kutular artık bulunmakta. Ancak origami bir kutu da yapabilirsiniz. Sizler için en kolay origami kutu nasıl yapılır video olarak ekledim.
Videoda ki gibi bir origam kutu yapmanız için gerekenler zevkinize göre fon kartonları. Bizim size önerimiz siyah ve kırmızı karton kullanmanız yönünde. Origami kutunun yapılışını videodan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.  Kullandığınız karton kalın olursa daha güzel bir görüntü oluşturacaktır.Sonrasında kutuyu zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Kutumuz hazırsa yapmamız gereken ilk iş ölçüsünü almak ve 1 cm ölçü kısaltmak. Sonrasında kaç adet fotoğraf kullanacaksak toplam ölçüde uzun şerit halinde siyah kartonumuzu kesiyoruz.

Bir cetvel yardımı ile kestiğimiz uzun şeridi üst üste gelecek şekilde yani akordeon şeklinde katlıyoruz. Belirginleştirmek içinde sert bir cisim ile sıvazlıyoruz ki güzel şekil alsın.

Sıvazlama işlemi için yukarıda kemik bıçak kullanılmış ancak siz bunu cetvel yardımı ile de yapabilirsiniz korkmaya gerek yok.


Elde etmemiz gereken görüntü bu şekilde. İş geldi fotoğrafları hazırlamaya. Fotoğrafları kare haline getirmemiz gerekli. Fotoğrafların hiçbir bölümünü kırpmak istemiyorsak telefonlarda bu işi yapmak için çok sayıda uygulama var. Tercihen siyah dolgu kullanmanızı öneririz. Ve elbette fotoğrafları da siyah beyaz hale getirmeniz daha hoş bir görüntü yakalamanız ve renk uyumu için güzel olacaktır. Fotoğrafları evde de çıkarabilirsiniz elbette boyutlarını word dosyasının cetveli ile ayarlayabilirsiniz. Baskıyı bir fotoğrafçıda alacaksanız sadece istediğiniz boyutu söylemeniz yeterli olacaktır.

Ve fotoğraflar hazırsa prit yardımı ile yapıştırabiliriz. Gördüğünüz gibi fotoğraf yapıştıktan sonra kartonda 2-3 mm bir bölüm kalması muntazam görüntü için şart.

Fotoğrafları yapıştırma işlemi bittiyse anı kutusunun büyük bir bölümünü başarıyla tamamlamış oluyorsunuz kendinizle gurur duymaya az kaldı...

Fotoğrafta gördüğünüz kutunun kapagını süslemek için şekilgeç yardımı ile kesilmiş bir kalp kullanılmış. Sadelik bana göre değil ben hünerimi konuşturur yaratıcılığımı sonuna kadar kullanırım diyorsanız hayal gücünüze güvenin ve işe koyulun. Kapak için you and me yazısı güzel olabilir mesela. Ya da çok hoşunuza giden bir görseli fotoğraf baskısı alabilirsiniz kapakta kullanmak üzere.


Kapak hazırlama işlemini bitirdiysek kutuyu dolduracağımız malzemeye karar verebiliriz. Fotoğrafların altına Çikolata koyabileceğiniz gibi satın aldığınız bir hediyeyi de koyabilirsiniz. Bu hediye kolye, saat, çakmak, kol düğmesi olabilir örneğin... Hediyeyi yaparken kendinizi kurallarla sınırlamayın ve kendi fikirlerinizi de kullanın diyoruz.

Anı kutusunu doldurmak için hediye de kullanabileceğinizi söylemiştik. Bu bir özel gün hediyesi değil içimden gelen bir sürpriz diyorsanız çikolata tatlı bir seçenek olacaktır. Burada amaç sevgilinizin gününü güzelleştirecek bir sürpriz yapmak. Sevgiliye el yapımı anı kutusu sürprizi bizce çokta anlamlı ve sıradan olmayan bir sürpriz. Hemde sevgiliye evde yapılabilecek sürpriz seçeneklerinden hayata geçirmesi en kolay olanı.


Kutumuzun altına çikolatalarımızı doldurduktan sonra akordeon şeklindeki fotoğraflarımızı yerleştirdikten sonra kapağını kapattıysak hediyemiz hazır demektir.


Yapımı oldukça kolay olan bu sürprizi yapmanız için önümüzde bizi bekleyen bir özel gün de var üstelik. El yapımı sevgililer günü hediyesi tercihiniz ise bu sürprizi yapılacaklar listenize alabilirsiniz. 

0 yorum