Open top menu

Günlük hayatta en çok tüketilen içeceklerin başında sodalar gelir. Neredeyse her evde soda kullanan bir birey mutlaka vardır. Bu kadar çok tüketilen sodaların şişeleride , doğaya ve geri dönüşüme önem veren kişiler tarafından cam atık çöplerine atılarak başka bir madde olarak değerlendirilir. Soda şişeleri geri dönüşüm haricinde el yapımı projesi olarak da kullanılabilir. Bu projemizde içindeki maden suyu bitmiş cam şişeyi nasıl bir dekoratif vazo haline getireceğimizi öğreneceğiz. Sonuç olarak da çöpe gidecek bir sosa şişesinin nasıl şahane bir vazoya dönüşüp , kullanılabilirliğinin artacak.


Soda şişesi ile yapacağımız bu el yapımı vazoyu anneler günü hediyesi olarak 14 mayıs 2017 anneler gününde annenize hediye edebiliriz. Ayrıca sadece anneler günü değil, kendi evimizde de çiçeklerimizi koyabileceğimiz çok şık bir vazoya ihtiyaç duyduğumuzda pratik bir şekilde yapabiliriz. Ayrıca sadece ev değil, iş ortamımızdaki ofis masalarımızı renklendirmek istersek bu rengarenk vazolar ve içindeki çiçekler çalışma motivasyonumuzu arttırır ve masamızın havasına hava katar.

Son olarak kafe ve restoran işletmeciliği yapıyor iseniz, ve cafe ortamınızdaki masalarda hem otantik hemde uygun yollu çiçek vazoları koymayı planlıyorsanız, yapımı kolay ve bir o kadar da cıvıl cıvıl olan soda şişesinden yapılmış mini vazoları değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Soda şişesi kullanılarak yapılan vazo için gerekli malzemeler:

  • Rengarenk ince hasır ipler. ( Mavi , Sarı , Yeşil ve Kırmızı)
  • Her el yapımı yapan kişilerin evinde olması gereken mutlak malzeme ( Silikon tabancası ve Silikon)
  • Son olarak asıl malzememiz, Soda şişesi. ( Evinizde Soda şişesi yok ise; daha büyük şişeleride kullanıp aynı yöntemle daha büyük vazolar hazırlayabilirsiniz. )

Soda Şişesinden Vazo Yapımının Detaylı Anlatımı.

Örnek görselde de görüldüğü gibi cam vazomuz rengarenk iplerin şişeyi 360 derece ve sürekli dolaması ile oluşmuş. Bizde ilk olarak hangi renk grubunu önce kullanmak isterseniz o ipi silikon yardımı ile şişenin en altından 2 parmak yüksekliğe gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Silikon hızlı kuruyacağı için yapıştırıcıyı sürdükten hemen sonra, renkli ipi hızlıca dolayın. 


Örnek görselde olduğu gibi şişesinizi ince ipler ile dolayabilirsiniz. Fakat ince ipin uygulması biraz zor olduğundan , daha kolay dolama ve hızlıca bitmesini istiyorsanız daha kalın hasır ipler de kullanabilirsiniz. Saman ve hasır ipler bu iş için biçilmiş kaftan bu yüzden bu iplerin haricinde farklı bir ip kullanmayın. Kullanırsanız görseldeki etkiyi alamamanız çok normal olacaktır.

Soda şişesinin tüm yüzeyine homojen olarak 4 farklı ya da sizin tercihiniz doğrultusunda daha fazla renkteki ipi dolama işlemi bittiyse, vazoyu hediye etmeden evvel içerisine ister canlı istersenizde yapay iki dal çiçek koyup hediye edebilirsiniz. Hatta anneler gününde içi çiçek dolu soda şişesi vazonuzun yanında annenize yazacağınız güzel bir anneler günü notu ile annenizi duygulandıracak çok hoş bir el yapımı hediye hazırlamış olabilirsiniz.

0 yorum